Gdzie to jest?

Piaskowy Koń zlokalizowany jest w urokliwej, maleńkiej górskiej miejscowości Mniszków (500-650 m. n.p.m.), położonej na głównym grzbiecie Rudaw Janowickich (pasmo Sudetów tuż obok Karkonoszy) w środku Rudawskiego Parku Krajobrazowego i terenów Natura 2000, u stóp Karkonoszy.

Mniszków to wieś o luźnej zabudowie, licząca 25 domów rozciągniętych na długości kilku kilometrów. We wsi panuje prawdziwa sielanka - nie ma komunikacji zbiorowej ani sklepów. Tu kończy się droga, a zaczyna las, góry i piękne widoki...

Jest to wymarzone miejsce dla osób pragnących odpocząć od zgiełku codzienności i hałasu miast. Wokół Mniszkowa rozciągają się łąki, lasy i przepiękne widoki. Nieopodal znajdują się m.in. Browar Miedzianka z restauracją (20 min. spacerem), średniowieczny Zamek Bolczów oraz Kolorowe Jeziorka, czy punkt widokowy na pobliskim szczycie Wołek, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy i Gór Izerskich, a to tylko część licznych atrakcji...

Oba górskie domy zlokalizowane są na łagodnym stoku w dolnej części Mniszkowa. Są odsunięte od innych zabudowań (ale i od siebie), co daje dużą dozę spokoju i pozwala na wypoczynek wśród pięknych widoków.

W okolicy domku zlokalizowanych jest wiele atrakcji. Więcej o nich dowiesz się na prowadzonym przez nas portalu RudawyJanowickie.pl

 

Jak do nas dojechać?

Najlepszy dojazd jest z drogi krajowej nr 3 (Wrocław - Jelenia Góra). W miejscowości Radomierz należy zjechać na Janowice Wielkie (drogowskaz). W Janowicach Wielkich, tuż za przejazdem kolejowym należy skręcić w lewo i za ok. 20 m - w prawo (drogowskaz na Mniszków i Piaskowego Konia). Nie należy zważać na znak drogowy "Droga bez przejazdu". Po ok. 2 km podjazdu pod górę dotrą Państwo do celu.

Komfortowo można również dojechać koleją do Janowic Wielkich (z Wrocławia niecałe 2 godziny) i ze stacji przejść (ok. 2,5 km) do Piaskowego Konia. Po wcześniejszym umówieniu możliwe jest zorganizowanie ze stacji kolejowej.

 

Dla kogo jest Piaskowy Koń?

Wszyscy, którzy pragną spędzić czas w spokoju, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, znajdą tu to, czego szukają. Również osoby, które podróżują ze swoimi pupilami (psami, kotami i innymi zwierzętami) drzwi mają u nas otwarte (w domu 6 osobowym „Bakalia” akceptujemy zwierzęta). Rudawy Janowickie są niewysokimi, ale malowniczymi górami, pozwalającymi spędzać aktywnie czas osobom o różnych preferencjach i kondycji fizycznej.

Oprócz wygodnego wypoczynku przed kominkiem, czy relaksu w basenie - od wiosny do jesieni czas można spędzać na spacerach, wędrówkach, wycieczkach rowerowych, czy zajmując się wspinaczką skałkową. Również amatorzy zbierania grzybów znajdą w pobliskich lasach niejednego borowika, czy podgrzybka. Okolica (Rudawy Janowickie) jest „mekką” dla amatorów wspinaczki skałkowej.

Zimą Rudawy są kapitalnym terenem dla amatorów narciarstwa biegowego lub ski-touringu. Dla miłośników narciarstwa zjazdowego Mniszków jest dobrą bazą wypadową zarówno do polskich, jak i czeskich stacji narciarskich.

 

Kim jesteśmy i czym się zajmujemy?

Przyjechaliśmy w Rudawy Janowickie z Wrocławia, ale czujemy się tutaj, jakbyśmy mieszkali od urodzenia. Poza niewielkim gospodarstwem gdzie prowadzimy pasiekę, posiadamy zwariowanego psa i kota.

Inspiracją do rozpoczęcia działalności związanej z noclegami było zamiłowanie do gór, przyrody, koni i turystyki oraz chęć podzielenia się nim z innymi.

 

Co jest naszą pasją?

Dzielenie się pięknem naszych okolic z innymi

Zajmujemy się aktywnie rozwojem turystyki w regionie Kotliny Jeleniogórskiej, m.in. projektując i wytyczając szlaki turystyczne, tworzymy przewodniki, ścieżki edukacyjne i spacerowe, zajmujemy się ochroną cennych walorów przyrodniczych.

Portal RudawyJanowickie.pl

Nasze pasje "popchnęły" nas również do stworzenia i prowadzenia portalu turystycznego o Rudawach Janowickich: rudawyjanowickie.pl. Jest to obecnie jedyny portal turystyczny tak szeroko opisujący niezwykłe walory naszych okolic, zatem zapraszamy do lektury!

 

Zamek Bolczów

Przez wiele lat opiekowaliśmy się również pobliskim Zamkiem Bolczów (45 min spacerem z Mniszkowa) - jednym z najcenniejszych zabytków naszej gminy, zabezpieczając go przed dalszą dewastacją.

Turystyka konna

Jako przodownicy górskiej turystyki jeździeckiej, znakarze górskich szlaków konnych i zapaleni "koniarze", od kilku lat rozbudowujemy sieć szlaków konnych w Rudawach Janowickich, Karkonoszach i Górach Kaczawskich.

Zaprojektowaliśmy i wytyczyliśmy już w tym regionie ponad 150 km szlaków konnych.

Artystycznie zdobione bombki i malowane koniki

Oprócz turystyki przez kilka lat zajmowaliśmy się wytwarzaniem unikatowych - kolekcjonerskich bombek, na których zdobienie posiadamy patent. Stworzona kolekcja była przedmiotem kilku wystaw w muzeach w Jeleniej Górze i Karpaczu.

 

Zawsze chętnie dzielimy się z naszymi Gośćmi wiedzą i doświadczeniem dotyczącą gór i turystyki. Z przyjemnością podpowiemy, co warto zwiedzić, a czego nie ma w opisach przewodników, lub które trasy są najbardziej malownicze do spacerów.

 

Zapraszamy! 

Natalia i Jędrzej