SAUNA INFRARED w Piaskowym Koniu (dom Nol)

Oferujemy Państwu możliwość skorzystania z dwuosobowej sauny na podczerwień z promiennikami kwarcowymi, które charakteryzują się najskuteczniejszym działaniem (zobacz Sauna saunie nierówna).

Dodatkową atrakcją jest to, że z pomieszczenia sauny i bezpośrednio z kabiny można podziwiać widoki na okoliczne góry.

Sauna dostępna jest na wyłączność dla Gości domu Nol.

 

Czym jest SAUNA INFRARED (na podczerwień)?

Sauna kojarzy Ci się zapewne z uczuciem gorąca i duszności, które towarzyszy saunie tradycyjnej, tzw. fińskiej. Sauna na podczerwień jest inna – bez pary i z niższą temperaturą do 60 stopni Celsjusza.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób z jakimikolwiek przeciwwskazaniami do korzystania z saun tradycyjnych, ale nie tylko (zobacz Przeciwskazania korzystania z sauny infrared). Ten nowy rodzaj sauny ma nie tylko działanie relaksujące, ale przede wszystkim lecznicze (zobacz Sauna tradycyjna a sauna infrared)

Jak zatem działa sauna infrared?

Zastosowanie promieniowania podczerwonego, znanego z j. angielskiego słów Infra Red (IR) w medycynie ma już bardzo długą tradycję. W chwili obecnej jest ono coraz częściej wykorzystywane powszechnie w leczeniu bólu, jak również w przewlekłych stanach zapalnych, pourazowych, a także w trakcie występowania wzmożonego napięcia mięśniowego (sportowcy od lat wykorzystują w odnowie biologicznej zbawienne działanie promieni infrared).

Warte podkreślenia jest to, że taka sauna, jak i promieniowanie podczerwone, jest zupełnie bezpieczne dla organizmu i jest wykorzystywane np. w szpitalach do ogrzewania noworodków.

W przypadku sauny infrared, za ogrzanie ciała odpowiadają promienniki podczerwieni, które wytwarzają fale podczerwone wnikające nawet do 4,5 cm pod skórę, rozgrzewając tym samym nasze całe ciało. Ciepło jest rozprowadzane po całym organizmie przez krwioobieg. Dzięki temu ciało w dużo większym stopniu poci się i traci o 250% więcej płynów niż w tradycyjnej saunie.

Z sauny można korzystać w ubraniu, a także z otwartymi drzwiami, co jest ważne dla osób, które cierpią na klaustrofobię.

Przewaga sauny na podczerwień w stosunku do sauny tradycyjnej, to długie fale, które wnikają w głąb naszego organizmu. Dzięki temu rozszerzają nie tylko naczynia krwionośne umieszczone pod skórą, ale również te w głębszych partiach ciała.

Nawet osoby borykające się w problemem pękających naczynek nie mają przeciwwskazań do korzystania z sauny infrared. Nie występuje tutaj również zjawisko kłopotów z oddychaniem, jakie często stanowi barierę do korzystania z sauny tradycyjnej (fińskiej).

Zalecany czas kąpieli w saunie to około 30 minut. Jest to czas potrzebny, by ciało odpowiednio się nagrzało, choć można taką sesję przedłużyć. Z takiej sauny mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, dla których pobyt w saunie suchej byłby uciążliwy lub niewskazany.

Podczas jednej sesji (30 minut) w saunie infrared organizm jest w stanie spalić około 900 kalorii, co jest równoznaczne z wysiłkiem i spaleniem takiej samej ilości kalorii podczas biegu na dystansie 10 km.

 

Sauna saunie nierówna!

Różnice pomiędzy poszczególnymi saunami infrared sprowadzają się do głębokości ogrzewania naszego ciała, a w efekcie skuteczności działania.

Rozróżnia się trzy zakresy promieniowania podczerwonego IR:

IR-A - krótkie fale (0,7 - 1,4 μm) - docierają najgłębiej, do 5 cm w głąb skóry.  W kontakcie z ciałem ciepło to jest najbardziej rozległe i przyjemnie.
Dzięki temu temperatura będzie budowana od środka (efekt joggingu). To powoduje dużo bardziej intensywne pocenie się i oczyszczanie.

IR-B - średnie fale  (1,4 - 3 μm)  – ciepło docierające do skóry właściwej.

IR-C - długie fale  (3 - 10 μm) - pochłaniane przez zewnętrzne warstwy skóry (naskórek).

Rodzaj promieniowania jest bezpośrednio zależy od zastosowanych w saunie promienników:

 • węglowych
 • magnezowych
 • ceramicznych
 • kwarcowych

Uwaga! Tylko promienniki kwarcowe działają we wszystkich trzech zakresach promieniowania (pełne spektrum - IR-A, IR-B, IR-C) podczerwonego i pozwalają na głębokie ogrzewanie ciała.

Nasza sauna została wyposażona w promienniki kwarcowe.

Cechą charakterystyczną promienników kwarcowych jest to, że świecą delikatnym i przyjemnym światłem (w odróżnieniu od promienników węglowych, magnezowych i ceramicznych).

 

Sauna tradycyjna a sauna infrared

 

ODCHUDZANIE. PROCES POCENIA SIĘ. SPALANIE KALORII

Głęboka przenikalność fali podczerwonej (ponad 4 cm) w organizm powoduje, że wydalana jest nie tylko woda (ok. 70%), ale także tłuszcz (15–20%), cholesterol, metale ciężkie, kwasy i związki toksyczne (10–15%).

W saunach tradycyjnych, gdzie nagrzewanie jest tylko powierzchowne (skóra), woda stanowi aż 90% utraty masy ciała.

Podczas jednej 30-minutowej sesji w saunie infrared spala się trzykrotnie więcej kalorii (do 900 kalorii), niż w saunie tradycyjnej. Promienie podczerwone eliminują nadmiar soli i tłuszczu podskórnego, a nie tylko wodę.

 

TEMPERATURA. ELIMINOWANIE UCIĄŻLIWEGO, SZKODLIWEGO ZJAWISKA GORĄCEGO CIEPŁA

Promieniowanie podczerwone w saunach infrared, przy zastosowaniu o połowę niższej temperatury (w saunach Infrared temperatura wynosi 30 do 60°C – w saunach tradycyjnych od 80 do ponad 110°C) wywołuje 2–3 razy wyższy poziom pocenia się w stosunku do tradycyjnej gorącej sauny. To przekłada się na większe bezpieczeństwo dla osób obawiających się ryzyka związanego z układem krążenia, który może ucierpieć w wyniku wysokiej temperatury w czasie pobytu w tradycyjnej saunie.

Zbyt wysoka temperatura powietrza w saunie jest nazywana szkodliwym zjawiskiem gorącego ciepła lub efektem przegrzania.

W saunie na podczerwień, przy temperaturze nie przekraczającej 60°C, oddycha się znacznie przyjemniej, seans może trwać do 40 minut. Nie wymaga się przerywania seansu i schładzania w jego trakcie ciała zimną wodą. W saunach tradycyjnych jest to koniecznością.

 

EMISJA FALI PODCZERWONEJ W SAUNIE INFRARED. EMISJA CIEPŁA W SAUNIE TRADYCYJNEJ

Niskotemperaturowe sauny infrared często są mylone z tradycyjnymi saunami suchymi lub mokrymi. We wszystkich rodzajach saun cechą wspólną jest oddziaływanie na ciało ciepłem. W saunach infrared z dobrymi promiennikami energia promieniowania podczerwonego ogrzewająca nasze ciało jest wchłaniana w 90%, a jej działanie podobne jest do działania słońca. Niewielka część fali ogrzewa przedmioty i powietrze. Sauny na podczerwień są w stanie ogrzać organizm do znacznie większej głębokości (ponad 4,5 cm) i bardziej wydajnie niż tradycyjne.


Tradycyjna sauna, aby wywrzeć na nas swój leczniczy efekt, polega wyłącznie na dwóch zjawiskach rozchodzenia się ciepła: najpierw konwekcja (prądy powietrza), później przewodnictwo (bezpośredni kontakt gorącego powietrza ze skórą nagrzewaną jedynie od zewnątrz). Stąd można powiedzieć, że sauny tradycyjne działają tylko prozdrowotnie, zaś sauny Infrared leczniczo, z szerokim zastosowaniem szczególnie w rehabilitacji i medycynie estetycznej.

Przyjazna temperatura sprawia też, że kąpiel nie jest wyczerpująca dla Twojego organizmu, a dla Ciebie jest chwilą prawdziwej przyjemności – jak wygrzewanie się w słońcu na tropikalnej plaży.

 

Przeciwskazania do korzystania z sauny Infrared:

 • Ostre urazy stawów (nabyte w ciągu ostatnich 48 godzin)
 • Ostre i przewlekłe schorzenia związane z podwyższeniem temperatury ciała
 • Choroby układu krążenia ze zmianami spowodowanymi miażdżycą
 • Niewydolność krążenia,
 • Stwardnienie rozsiane
 • Organiczne choroby układu nerwowego
 • Choroby płuc, nerek, wątroby
 • Nowotwory złośliwe
 • Hemofilia lub inne skłonności do krwotoków
 • Grzybica skóry
 • Niedoczynność nadnercza
 • Układowy liszaj rumieniowaty
 • Przebywanie choroby zakaźne
 • Pierwszy miesiąc po operacji lub zabiegu
 • Ciąża lub jej podejrzenie
 • Menstruacja (ciepło może spowodować nadmierne krwawienie)
 • Odbywana terapia w kriokomorze
 • Naturalnym przeciwwskazaniem jest pogarszanie się stanu zdrowia po odbytym seansie w saunie
 • Przeciwwskazaniem jest również odczuwanie bólu w czasie kąpieli w saunie infrared
 • Szczególną ostrożność należy zachować przy implantach chirurgicznych, sztucznych stawach, wszczepach silikonowych, w tym implantach piersi, przy przyjmowaniu preparatów farmakologicznych, w tym także różnego rodzaju maści, żeli i kremów Polecamy w tym przypadku uprzednią konsultację z lekarzem!

 

Szczegóły dot. tego, jak korzystać z kąpieli w saunie znajdziecie Państwo w domku Nol.